Gamla svenska pengar – men varifrån tas de?
| Lena Ek (C) och biståndsminister Gunilla Carlsson (M) – de ansvariga ministrarna |
Lena Ek valde att presentera summan på svenska ”two billion Swedish cronor”, kanske för att det låter mycket mer än om det uttrycks i euro eller dollar, som andra gjorde? Miljö- och biståndsrörelsen gjorde direkt tummen ner; det är inte ”nya och additionella medel” utan innebär neddragningar på andra håll. Exakt vad är inte klart eller har åtminstone inte presenterats än.
Vilka satsningar blir inte av på grund av klimatfinansieringen? Med 4 minuter och 5 sekunder var Lena Eks tal det kortaste dittills. Kanske var det inte så bekvämt i talarstolen?
/Mattias Goldmann, på plats i Doha
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till