En ny studie som publicerats hos Göteborgs Universitet visar att bensinskatten, tvärt emot den mediebild som ofta råder, inte innebär störst kostnader för låginkomsttagare. I Sverige lägger låg, medel och höginkomsttagare ungefär lika stor andel av sin inkomst på bensinskatt.
Räknar man på hur stor andel av hushållens utgifter som går till bensinskatt så betalar rika hushåll en klart större andel. Räknar man på andelen av hushållens inkomster betalar dock låginkomsttagarna en något större andel, men skillnaden är så pass liten att skatten kan betraktas som fördelningspolitiskt neutral.
Vänder vi blicken utanför Sverige så blir det ännu tydligare att fattiga inte missgynnas av bensinskatt. I många utvecklingsländer är bensinskatt en tydligt progressiv skatt, eftersom bara de övre inkomstgrupperna har råd med en egen bil. Slutsatserna i rapporten kommer att presenteras under FN:s klimatmöte i Durban.

SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har våra utgifter helt täckts av oss skribenter. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till