SBSTA-förhandlingarna pågick till klockan tre söndag morgon, med mycket stor oenighet kring jordbruk, som för första året behandlas i SBSTA; här fanns inte bara den sedvanliga sprickan mellan utvecklings- och utvecklade länder, utan även mycket starkt mellan utvecklingsländer. Också skogsfinansieringsmekanismen REDD+ diskuterades hett, där utvecklade länder vill ha beslut nu, medan u-länder vill skjuta på det till nästa SBSTA. SBI slutade i osäkerhet om hur man förhandlar vidare.
Efter dessa maratonförhandlingar var söndagen ledig, för den som inte var på Climate Summit eller Forestry Day. Utan att i detalj ha analyserat klimateffekten, är SMB:s utsände ändå en liten smula förvånad att så många klimatförhandlare valde att köra monster-SUV i öknens sanddyner. Förhandlingarna är nu igång igen, återkommer med senaste nytt!
Stötta SMB
Sedan 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Här kan du läsa vad pengarna går till.