Ny trendprognos: “Vi kommer äta mer vegetariskt”

Christina Cheng från varumärkesbyrån Cheng/Alert menar att köttrenden nu är över. I DN menar hon att det i höst kommer dyka upp mer och mer vegetariskt på menyn, och det är inte bara för vegetarianerna.
Två nya restauranger med inriktning på vegetarisk mat (Indian garden och Gro) har nyligen öppnat i Stockholm. Kockarnas attityd verkar också förändras. Rene Redzepi, michelinbelönad kock på Noma i Köpenhamn, sa nyligen att om han skulle vara tvungen att välja skulle han välja växtriket framför djurriket.
Hälsoaspekten är inte irrelevant i den nya trendspaningen. Brittisk forskning publicerad i The American Journal of Clinical Nutrition visar att vegetarianer löper 32% mindre risk att dö av eller behöva få sjukhusvård för hjärtsjukdomar. Och idag äter vi mycket kött. Det finns självklart skalor inom både växt- och djurriket. Det finns miljömässigt bättre och sämre alternativ inom båda kategorierna.
Sammanfattning växthusgaser/kg produkt
Fortsatt läsning
Receptsidor
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har våra utgifter helt täckts av oss skribenter. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till
Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har våra utgifter helt täckts av oss skribenter. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till
Lägg till något för att läsa senare eller att kunna återkomma till.
OBS! De sparas endast i den här webbläsaren.