Priset på vindkraftsturbiner sjunker i hela världen. I slutet av 2010 nådde priset
under 1 miljon euro per megawatt och vindkraft kan nu konkurrera ekonomiskt med kolkraft. Det rapporterar Teknik360.
Det är Bloomberg New Energy Finance som har presenterat de nya siffrorna. Det är högre tillverkningskapacitet, ökad effektivitet och överkapacitet hos tillverkarna som har lätt till att priset har sänkts.
De nya låga priserna kan nu på allvar börja konkurrera med kol- och gaskraft.
I Sverige tar man inte till vara på dessa nya låga priser, man har istället hamnat på efterkälken. Å andra sidan kanske inte det är så underligt när vi har partier i regeringsställning som aktivt arbetar emot vindkraft.

SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har våra utgifter helt täckts av oss skribenter. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till