Bensinpriset i Sverige nådde igår 14,28 öre per liter och det väntas stiga ytterligare.
– Priset har aldrig tidigare varit så högt. Det är rekord, konstaterar Ulf Svahn, vd för Svenska Petroleum Institutet (SPI) i E24.
Motormännen tror att bensinpriset kommer stiga ytterligare framåt sommaren. Den uppfattningen delas av ett antal länders regeringar som nu förbereder sig för ännu högre priser.
Under valrörelsen varnade Anders Borg för att den rödgröna bensinskattehöjningen skulle “kosta flera tusen jobb“. De rödgröna ville då höja bensinskatten med motsvarande 49 öre litern. Nu har bensinpriset stigit med dubbelt så mycket, nästan en hel krona, sedan Borgs uttalande. Anders Borg har ännu inte berättat hur många som förlorat jobbet på grund av denna bensinprishöjning.

SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har våra utgifter helt täckts av oss skribenter. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till