Svanberg: ”Världen tål ett par graders uppvärmning”
Oljejätten BP: hårt kritiserade ordförande Carl-Henric Svanberg blev i förra veckan omvald på företagets årsstämma. Nu talar han ut i SvD, och säger bland annat:
De flesta är nog överens om att världen kan tåla ett par graders uppvärmning, sedan får vi större effekter. Dessutom handlar det inte om att sluta med fossila bränslen utan att hitta rätt balans.
Redan med den nuvarande uppvärmningen kräver 300 000 liv varje år enligt en FN-rapport. Svanberg säger också att han vill fortsätta borra efter olja i havet, trots de risker det innebär.
Det har borrats 50000 hål i Mexikanska golfen och det här är första gången det gick så här snett.
Totalt läckte ca 670 miljoner liter olja ut i mexikanska golfen i samband med förra årets olycka.
Foto: BP
Stötta SMB
Sedan 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Här kan du läsa vad pengarna går till.