Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Klimatförändringarna gör redan livet dyrare

    Klimatförändringarna är inte längre något som kan göra livet dyrare om några årtionden. De påverkar redan ekonomin, inte bara i fattiga länder, utan också för dem som bor i rikare länder. Det visar undersökningar från Australien och USA. Resultatet borde påverka hur man ställer frågor till väljarna om deras prioriteringar, menar forskare.

    New South Wales är Australiens mest folkrika delstat, med Sydney som huvudort. Forskarna har jämfört den verkliga ekonomin i delstaten med hur ekonomin kunnat se ut i en tänkt situation utan mänskligt orsakade förändringar i klimatet. Beräkningarnas resultat varierar mellan fyra och 33 procents minus, med en medianförlust på 18 procent.

    Delstaten har alltså förlorat runt 18 procent på klimatförändringarna, jämfört med en ekonomi utan sådana förändringar. Detta motsvarar en förlust på över 21.000 australiensiska dollar per person och år – en rejäl summa, med tanke på att genomsnittslönen i New South Wales är 88.000 dollar. Studien har publicerats av Net Zero Commission i New South Wales.

    Felformulerade opinionsmätningar

    I opinionsmätningar brukar väljarna i Australien, liksom i Sverige, tillfrågas om vilken fråga som är viktigast för dem. Svarsalternativen kan vara klimatet, bostadskostnaderna, sjukvården, arbetsmarknaden och skolan. Men det är fel sätt att formulera frågan, menar forskarna bakom studien. Eftersom klimatförändringarna visar sig påverka ekonomin så kraftigt, så påverkar de ju också alla de andra områdena.

    Det är dags att sluta tänka på klimatförändringarna som ”bara” en miljöfråga, som man kan bortse från när det blir ont om pengar. I stället borde vi se dem som vad de verkligen är: ett pågående och reellt hot mot vår levnadsstandard”, skriver forskarna Timothy Neal och Ben Newell från University of New South Wales.

    De understryker också att det inte är de uppmärksammade skogsbränderna och översvämningarna i Australien som framför allt påverkat ekonomin. Det är snarare de höjda temperaturerna världen över som drivit upp priserna på alla råvaror som landet importerar.

    Dyrare också i USA

    Även i USA gör klimatförändringarna livet dyrare. Enligt en studie gjord av Kimberly Clausing från University of California kostar klimatförändringarna nu de amerikanska hushållen mellan 400 och 900 dollar om året. Ännu mer, över 1.300 dollar, kostar de i de delar av landet som är extra hårt drabbade av översvämningar, torka eller skogsbränder.

    Amerikanerna blir också allt mer medvetna om problemet. Enligt enkätdata från Yale-universitetet anser nu två tredjedelar av alla röstberättigade amerikaner att klimatförändringarna påverkar deras levnadskostnader. Även många republikaner har insett att klimatet har betydelse för priserna på mat, el och försäkringar.

    Att elen blivit dyrare i USA beror ibland direkt på risken för extremväder. I California bygger man till exempel om elnätet för att minska risken för skogsbränder, och i sydöstra USA måste elledningarna repareras efter de översvämningar och orkaner som blir allt fler.

    Priset på el och annan energi diskuteras mycket i USA, men utgör ändå inte den del av hushållsutgifterna som enligt Kimberly Clausings studie påverkats mest av klimatförändringarna. Medan elen blivit 35 dollar dyrare per år för ett genomsnittligt hushåll, så kostar hemförsäkringarna nu över 350 dollar mer om året.

    Även sjukvårdskostnaderna påverkas av klimatförändringarna, visar studien. Skadliga rökpartiklar från skogsbränder leder till många fall av för tidig död. Ett varmare klimat förlänger också allergisäsongen och ökar risken för infektionssjukdomar spridda av fästingar och myggor.

    Forskaren vill nu gå vidare till att hitta sätt att förbättra klimatet utan att kostnaderna ska drabba de fattigaste.

    Det är bra att folk börjar förstå sammanhanget. Jag tror att en bättre klimatpolitik skulle vara så bra för hushållen och för hela landet att vinsterna skulle uppväga kostnaderna”, säger Kimberly Clausing i en intervju hos miljösajten Grist.

     

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.