MP:s nya plan – vill stoppa sänkt bensinskatt

Partiet hoppas kunna samla riksdagsmajoritet mot förslaget.
Miljöpartiet lämnade i förra veckan regeringen efter antagandet av M-KD-SD budgeten, vilket SMB rapporterat om. En av anledningarna var förslaget om sänkt bensinskatt. Nu planerar MP att stoppa förslaget.
Vi tänker därför idag lämna ett utskottsinitiativ som går ut på att samla en majoritet i riksdagen som säger att man är emot den här sänkningen av bensinskatten för att stoppa förslaget, säger MP:s Karolina Skog till ETC.
För att förslaget om bensinskatten ska gå igenom krävs det ytterligare en omröstning i riksdagen. S, V, L och C måste rösta för initiativet för att MP ska lyckas med planen.
Enligt Karolina Skog har MP inte pratat med C än, utan det är först när förslaget lämnas till utskottet som Annie Lööf och hennes partikamrater tar ställning till förslaget. Redan idag lämnas förslaget in och kan, om utskottets presidium vill, diskuteras imorgon.
Förslaget om sänkt bensinskatt har kritiserats av forskare för att låsa fast samhället i ett fossilberoende och hämna teknisk utveckling. Karolina Skog menar att det urholkar det internationella förtroendet för svensk klimatpolitik när världen behöver det som mest.

SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till