Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Snart bara ekologiska bananer på Hemköp

    Beslutet kommer eftersom tillgången på ekobananer har ökat och prisskillnaden jämfört med de konventionella inte längre är särskilt stor.
    Hemköp förklarar i ett pressmeddelande att man firar Världsmiljödagen med beslut om att gå över helt till ekologiska bananer.
    Fyra butiker har redan tagit bort de konventionella bananerna. Och från och med januari 2015 ska övriga butiker ha gjort samma sak.
    – Den viktigaste skillnaden är att det med ekologiska bananer inte sprids kemikalier till miljön där bananerna odlas, säger Åsa Domeij, miljöchef inom Axfood/Hemköp, i pressmeddelandet.
    Eftersom alla bananer blir eko innebär det även att de kan börja säljas i lösvikt istället för i plastpåse.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.