Aktivister: Valfångarna attackerade oss med spjut
Miljöorganisationen Sea Shepherd uppger att de attackerades med bambuspjut av japanska valfångare i söndags. Detta är den tredje våldsamma sammandrabbningen mellan jägare och aktivister sedan valjaktsäsongen började tidigare i år.
Drabbningen inträffade på internationellt vatten i Södra ishavet. Sea Shepherd rapporterar om en slaktad vikval ombord på jaktfartyget, samt huvud och slaktstycken av ytterligare en val.
Valar ska vara fredade i området, men Japan fortsätter jakten genom ett kryphål i lagen. Istället för att kalla det för jakt så harpuneras valarna som en del av ett ”forskningsprogram”. Australien har stämt Japan i internationell domstol i syfte att kriminalisera valfångsten. Domen förväntas komma under 2014.
Sea Shepherd riktar skarp kritik mot Australiens regering, som har lovat att bevaka valjägarna med fartyg, men istället har valt att speja från luften.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till