Tidigare idag skrev Supermiljöbloggen om hur viktig säkerhetsinformation och stora risker i Ringhals kärnkraftsverk aktivt mörkats av Ringhals ledning. En källa inom Forsmaks kärnkraftverk säger nu till Supermiljöbloggen att liknande arbetsmetoder används även där.
– Vissa anställda vågar inte säga till om man behöver hjälp eller har gjort fel, det verkar finnas en prestige i att fixa saker själv. Om man till exempel har en utrustning som är av fel storlek så ser man till att få den att passa med hjälp av McGyverlösningar, säger personen.

SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har våra utgifter helt täckts av oss skribenter. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till