Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Madrid inför bilförbud i centrum

    Madrids centrala delar blir en bilfri zon, rapporterar El País. Från och med årsskiftet är endast kollektivtrafik och boende tillåtna att köra i vissa delar av staden.
    Det finns flera orsaker till bilförbudet. Dels för att kollektivtrafik och fotgängare/cyklister ska kunna ta sig fram lättare, men också för att miljön i Madrid tar skada av de stora mängder avgaser som släpps ut dagligen. Luften är för smutsig för att leva upp till EU:s regler. I Madrid finns 1.7 miljoner fordon, varav 80 procent är personbilar. De utmålas som en stor orsak till varför staden ända sedan 2010 misslyckats leva upp till EU:s regelverk.
    Förbudet kontrolleras med hjälp av 22 kameror som sitter uppsatta i den bilfria zonen. Bryter man mot förbudet kan det kosta upp till tusenlappen i böter.
     
     
     

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.