Nya problem för Oskarshamns kärnkraftverk
Reaktor stängdes oväntat ned under söndagen. Endast en av de tre reaktorerna är nu i drift.
Under söndagsmorgonen stängdes Oskarshamn 3 oväntat ned. Anders Österberg, informationschef på OKG, sa på eftermiddagen till SVT att stoppet beror på en driftstörning, men att orsaken fortfarande är okänd. Till TT Nyhetsbyrån sa han lite senare:
– Det finns teorier om något fel på matarvattensystemet men det är inte fastlagt.
Driften låg under gårdagen helt nere. OKG skriver i dag på sin hemsida:
Problemlösning pågår och besked om återstart förväntas kunna ges senast tisdag morgon.
Inte heller Oskarshamn 2 är i drift, då den reaktorn för närvarande genomgår en säkerhetsmodernisering vilket gör att den inte kommer att återstartas förrän i sommar. Häromveckan fick OKG och O2:an hård kritik från Strålsäkerhetsmyndigheten, som såg ”brister i redovisningen, i anläggningen och i hur OKG bedriver sin verksamhet”, något Supermiljöbloggen skrev om här.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till