Stor rädsla bland svenskarna för klimathotet
70 procent av svenskarna vill att politikerna gör mer för att hejda klimatkrisen och fler än tidigare tycker sig uppleva klimatförändringar i sin vardag. Det visar WWF:s klimatbarometer för 2024 som baseras på Sifo-intervjuer med 2000 invånare.
Klimatbarometerns enkät utfördes under februari månad, en tid då det allt varmare klimatet tydligt ger sig till känna.
Vi genomförde undersökningen runt sportlovet och det är uppenbart att många uppmärksammat att snösäsongen blivit kortare till följd av den globala uppvärmningen. Många glaciärer krymper snabbt, inte minst i Alperna, säger WWF:s klimatexpert David Mjureke i organisationens pressmeddelande.
Undersökningen visar på en tydlig ökning av antalet personer som sett följder av och känner sig påverkade av extremt väder i sin egen vardag. 63 procent upplever idag mer extremt väder mot 54 procent år 2017. Det handlar om sådant som mer regn och översvämningar, och om förändringar i växtlighet och djurliv.
Klimatet upptar även alltfler människors tankar. 57 procent tänker på klimatförändringarna minst varje vecka och var femte person varje dag. Var femte person uppger sig även vara olycklig över vad som är att vänta i framtiden, vilket är något fler än 2018 då 18 procent uppgav detta.
Resultatet i WWF:s Klimatbarometer, där medborgarna efterfrågar mer aktivitet från ansvariga politiker i klimatfrågan, är helt i linje med Naturskyddsföreningens liknande enkät nyligen, som SMB berättade om.
Klimatbarometern kan studeras mer utförligt här.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till