Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Kritik mot förslag att göra det lättare att avverka fjällskog

    Regeringens skogsutredare vill göra det lättare att avverka fjällnära skog genom att avskaffa kravet på tillstånd. I stället ska det ska räcka med avverkningsanmälan – och sedan får skogen avverkas redan efter tio dagar. Det visar läckta förslag som nu får kritik från flera håll.

    I Colombia pågår nu FN:s miljömöte COP 16, där bland andra Romina Pourmokhtari diskuterar hur världens natur och biologiska mångfald ska skyddas. Samtidigt kommer oroande uppgifter från regeringens utredning för att främja ”ett långsiktigt hållbart och konkurrenskraftigt skogsbruk”.

    Det är nyhetsportalen Altinget och Dagens Nyheter som tagit del av ett underlag avsett för utredningens expert- och parlamentarikergrupp. Dokumentet innehåller preliminära förslag som kan innebära att det blir lättare för skogsindustrin att stilla den ständiga hungern efter skogsråvara.

    De fjällnära skogarna är ett unikt ekosystem med höga naturvärden. Men i och med bristen på virke och avverkningsmogen skog är pressen stor från skogsbolagen att avverka även denna ömtåliga skog som i många fall är mycket gammal.

    Föreslår att avskaffa tillståndsplikten

    Utredaren Göran Ölander, tidigare professor i skogsskötsel och med en bakgrund inom skogsindustrin, föreslår i dokumenten att det ska räcka med avverkningsanmälan istället för tillståndsplikt för att få avverka de fjällnära skogarna. Rätten till ersättning för den som inte får tillstånd att avverka sin skog kan därmed försvinna. Skydd av fjällnära skog skulle istället ske genom formellt områdesskydd på samma sätt som i övriga landet.

    Dessutom föreslår dokumenten att dagens tidsgräns på sex veckor mellan inlämnad anmälan och avverkning ska minskas till tio dagar. Skogsstyrelsen får därmed mycket kort tid på sig att granska ärendet. Både myndigheten och miljöorganisationer kommer att få svårt att hinna undersöka naturvärdena på plats.

    Miljöpartiets språkrör Daniel Helldén har också reagerat på uppgifterna.

    Med de här förslagen kommer det att kunna gå mycket, mycket fortare att avverka skogen innan någon hinner reagera och så kan det inte fungera, säger Daniel Helldén till Sveriges Radios Ekot.

    Kan drabba samer och renskötsel

    Altinget har pratat med personer i utredningens expertgrupp som är mycket kritiska till förslaget. Vissa anser att det innebär att staten ska betala skogsägare för att avverka skyddsvärda skogar, och att syftet är att tillgodose skogsindustrins krav på virke snarare än att gynna lokala skogsägare. En annan lyfter fram att samebyarna riskerar att bli överkörda då de förlorar möjligheten att överklaga en avverkning som hotar renbetet.

    Dagens Nyheter har också intervjuat flera kritiker:

    All fjällskog som inte är formellt skyddad försvinner väldigt fort. Översiktskartor över hyggesanmälningar liknar i dag en krigsfront, med hyggen som ligger precis intill varandra. Sett till biologisk mångfald är detta inte ett svenskt problem, utan en europeisk utmaning, säger Per Angelstam, professor vid norska Högskolen i Innlandet, till tidningen.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.