Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Statoil utökar verksamheten i Nordsjön

    Oljebolaget har investerat i Lundin Petroleum och därmed ökat sin tillgång till kärnverksamheten i Nordsjöns oljefält.

    I ett pressmeddelande berättar bolaget att de förvärvat aktier motsvarande 11,93 procent av Lundin Petroleum till ett totalt värde av 4,6 miljarder kronor. Genom köpet har Statoil nu ökat sin tillgång till oljefyndigheterna Johan Sverdrup och Edvard Grieg på den norska kontinentalplattan. Fyndigheterna, som inte har någon närmare relation varken till norska 1800-talspolitiker eller kompositörer, är två av områdets mest betydande oljefält.

    Affären visar på Statoils långsiktiga intresse av oljeutvinning i Nordsjön och säkrar företagets närvaro i området. Investeringen visar också att företaget varken har tankar eller tro på att oljekonsumtionen kommer att minska den närmaste tiden.

    Statoils VD, Eldar Saetre, kommenterade affären på företagets hemsida:

    Den norska kontinentalplattan är ryggraden i Statoils verksamhet, och den här transaktionen stärker indirekt vår totala andel av värdeskapandet från centrala tillgångar på kontinentalplattan.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.