Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Kondensstrimmorna skadar klimatet – men problemet kan minskas

    kondensstrimmor efter flygplan
    Även flygets utsläpp av vattenånga på hög höjd bidrar till växthuseffekten. Foto: imagii/Pixabay

    Flyget påverkar klimatet inte bara genom motorernas koldioxidutsläpp. Även de vita kondensstrimmorna bakom flygplan har visat sig ha betydelse. Deras effekt varierar dock kraftigt beroende på bland annat flygrutterna, som skulle kunna ändras för att minska klimatpåverkan.

    Kondensstrimmorna består av vattenånga, så de ökar inte mängden koldioxid i atmosfären. Däremot släpper de igenom solens instrålning samtidigt som de hindrar värme från att stråla ut från jorden. Dessa mekanismer bidrar till den globala uppvärmningen.

    En internationell forskargrupp med deltagare från bland annat Chalmers i Göteborg har nu analyserat nästan en halv miljon flygningar över Nordatlanten. Analysen, som beskrivs i en nyhetsartikel från Chalmers, visar att nästan fyra av tio flygningar orsakar kondensstrimmor som ger en uppvärmande effekt. Studien har publicerats i Nature Communications.

    Ändrade flygrutter kunde hjälpa

    Kondensstrimmorna står alltså för en ganska stor del av flygets totala klimatkostnad. Men studien visade också att det kunde gå att minska deras effekt genom ändringar i flygrutter, bränsleval eller teknik. Det skulle till exempel vara klimatmässigt fördelaktigt att omdirigera en del flygningar för att undvika kondensstrimmor, även om koldioxidutsläppen därigenom skulle bli något större.

    Forskarna bakom Nature-studien hoppas att deras fynd ska kunna användas för planeringen av flygrutter. Dessa optimeras nu med hänsyn till bränsleförbrukning och tid, men skulle också kunna optimeras så att klimateffekterna blir så små som möjligt. Den nya kunskapen bör även kunna användas för att skapa nya regelverk och styrmedel för att minska flygets klimatpåverkan. Detta är något som bland annat EU-kommissionen strävar efter.

    Ett fåtal flyg har stor effekt

    Artikeln i Nature Communications stämmer väl överens med en rapport som förra året utgavs av miljöorganisationen Transport and Environment. Den visade, enligt ett inslag i SVT, att färre än tre procent av flygen står för 80 procent av uppvärmningen från kondensstrimmor. 

    Små höjdjusteringar för ett fåtal flyg skulle därför kunna minska kondensstrimmornas klimatpåverkan med över hälften till år 2040. Justeringarna skulle visserligen öka bränsleförbrukningen, men klimatvinsten skulle ändå bli många gånger större än nackdelen med de ökade utsläppen.

    Kostnaden för passagerarna skulle också vara försumbar – inte ens fyra euro på en resa mellan Paris och New York. Att minska kondensstrimmorna skulle vara mer än 15 gånger billigare än koldioxidlagring och andra sätt att minska den globala uppvärmningen, enligt Transport and Environment.

     

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.