Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    SMB:s Timbrogranskning med i australisk undersökning om klimatdesinformation

    Foto: Jason Mavrommatis (Unsplash), Wikimedia Commons, Canva (montage)

    Kring år 2000 spred Svenskt Näringslivs dotterorganisation Timbro förvillelse i klimatdebatten med hjälp av pengar från oljebolaget Exxon. Pengarna förmedlades via den amerikanska tankesmedjan Atlas Network. Det avslöjade Supermiljöbloggen (SMB) och Dagens ETC i en omfattande granskning. Avslöjandet ingår nu bland 230 rapporter till det australiska parlamentet om den organiserade desinformationen mot klimatarbete. I veckan läggs slutrapporten fram.

    Granskningen som presenterades i juni 2024, visade på ett långtgående, mångårigt samarbete och tankeutbyte mellan Timbro och Atlas Network.

    Förutom att finansiera klimatförnekande event och publikationer hos Timbro, har Atlas Network även arrangerat och bekostat utbildningar i USA för en lång rad högerinriktade svenska politiker och debattörer. Här återfinns personer med starkt inflytande även i dagens debatt och politik. Detta samarbete fortgår fram till nutid, visar granskningen.

    Hundratals dokument har granskats

    SMB:s och ETC:s avslöjande bygger på en omfattande genomgång av hundratals mail, brev och kopior på transaktioner (se länk) och belönades med Aftonbladets Klimatjournalistpris i januari 2025.

    Dagens ETC och Supermiljöbloggen visar i sin granskade serie hur stora summor från oljejätten Exxon, via Atlas, gått till den marknadsliberala tankesmedjan Timbro – detta under den tid då både statsminister Ulf Kristersson och justitieminister Gunnar Strömmer hade höga positioner i tankesmedjan. Granskningen frilägger därmed hur djupa rötterna för fossillobbyns engagemang är och hur tentaklerna från ett av världens största företag slingrat sig in även i svensk opinionsbildning, hette det i juryns prismotivering.

    Den här sortens påverkan från de ekonomiskt oerhört starka fossilenergiföretagen är naturligtvis inte begränsad till Sverige utan är ett internationellt fenomen. I Australien finns många exempel.

    I det australiska parlamentet skapades sommaren 2025 en särskild kommitté med syftet att ”undersöka förekomsten och effekterna av felaktiga fakta och desinformation som rör klimatförändringar och energi.”

    Bjöd in SMB och ETC att skriva rapport

    Den australiske forskaren och universitetslektorn Jeremy Walker har under decennier studerat Atlas Network. Han fick i fjol kännedom om det svenska avslöjandet och inbjöd SMB och ETC att lämna in en dokumentation till senatskommittén i Australien.

    Övriga rapporter innehåller huvudsakligen australiska vittnesbörd från vitt skilda organisationer om hur förvillelser, felaktigheter och desinformation från Atlas och andra lobbyister med koppling till fossilenergibolagen har hindrat eller fördröjt klimatarbetet.

    Sedan bildandet i somras har kommittén hållit tio offentliga utfrågningar med vittnesmål från berörda personer och experter. Slutrapporten till senaten väntas läggas fram i veckan.

     

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.