Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Allt färre lejon i Afrika

    Foto: (Public domain)

    Lejonet blir en alltmer ovanlig syn i Afrika. Tjuvjägare är en av anledningarna.

    Att lejonstammen minskar har flera orsaker. Habitatförändring, sämre tillgång på föda och många tjuvjägare är några av anledningarna till att lejonen blir allt färre.

    En ny studie visar att lejonstammen blir mindre överallt i Afrika utom i välkontrollerade områden i Sydafrika. Forskarna har undersökt 47 områden där det fortfarande finns lejon och kommit fram till att det finns något fler än 8 000 lejon kvar i dessa områden. Enligt studien är det 67 procents risk att lejonstammen halveras i västra centrala Afrika.

    2013 visade en annan studie att lejonen minskat från 100 000 till 35 000 de senaste 30 åren.

    I somras blev det en stor nyhet när en amerikansk tandläkare sköt det ikoniska lejonet Cecil i en troféjakt, men det finns alltså anledning att vara orolig också för arten som helhet.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.