Finländarna fortsatt kritiska mot planerna på ny kärnkraft
Nu på torsdag väntas regeringen i Finland fatta ett beslut om det ska få byggas en ny reaktor i landet.
Nyligen skrev Supermiljöbloggen om en opinionsundersökning genomförd på uppdrag av WWF, som visade att majoriteten av finländarna inte tycker att bolagsgruppen Fennovoima ska få tillstånd att bygga ett nytt kärnkraftverk i Pyhäjoki i norra Finland, cirka 15 mil från den svenska kusten.
Och motståndet verkar hålla i sig, det visar en ny undersökning som publicerats i Helsingin Sanomat, det här rapporterar TT Nyhetsbyrån.
Nästan hälften av finländarna motsätter sig nu att Fennovoima bygger ett kärnkraftverk, drygt en tredjedel är för ett bygge medan resten inte har en åsikt.
Nu på torsdag väntas Finlands regering fatta ett beslut om huruvida bygglov ska ges för anläggningen i Pyhäjoki.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till