Alla Stockholms almar kommer att dö av almsjukan
Almsjukan i Stockholm kommer inte att gå att stoppa. Runt 800 almar i huvudstaden är smittade och måste sågas ned. Och på sikt är det kört för alla Stockholms almar, enligt stadsträdgårdsmästare Elisabet Elfström.
Att såga ned alla döda och döende almar är ett försök att rädda de övriga så länge som möjligt. Men almsjukan är mycket svår att stoppa.
På sikt så är det kört för almbeståndet. Vi ser inga tecken på att almsjukan mattas av. Snarare tvärtom. Almsplintborren, den skalbagge som är själva boven i dramat eftersom de får med sig den svamp som orsakar angreppet, svärmar numer två gånger på grund av de varmare somrarna. Då blir de dubbelt så många, säger Elisabet Elfström till Dagens Nyheter.
Sjukdomen har funnits i södra Sverige i 30-40 år och i Skåne finns nästan inga almar kvar. Bara på Gotland ser läget något ljusare ut, fast sjukdomen finns även där.
Många älskar almarna, och Elisabet Elfström betonar att inga friska träd sågas ned. För en arborist är det tydligt vilka som är drabbade, delar av träden krymper ihop och torkar, även om träden fortfarande kan ha löv kvar, berättar hon.
Vissa extra skyddsvärda träd har vaccinerats, men på sikt kommer inte de heller att klara sig. Dock har almsjukan härjat förr, så det är möjligt att almarna kan komma tillbaka på lång sikt, enligt Elisabet Elfström.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till