Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Avskogningen fortsätter – men positiva trender i Brasilien och Colombia

    Totalt sett förlorades 3,7 miljoner hektar skog i världens tropiker under 2023 – en yta nästan lika stor som Bhutan. Men i Colombia halverades avskogningen och även i Brasilien minskade den dramatiskt med 36 procent, tack vare politiska förändringar i dessa länder.

    Supermiljöbloggen har tidigare skrivit om den positiva utvecklingen i Brasilien och i Colombia, där de nya presidenterna Lula da Silvas och Gustavo Petro Urregos politik med nytt fokus på miljö och att bevara skog haft stor betydelse. Det bekräftas nu av nya data från University of Maryland och World Resource Institutes Global Forest Watch. Tyvärr gick utvecklingen i många andra länder åt fel håll och totalt sett är välden inte alls på väg att nå målet att stoppa avskogningen till år 2030.

    Världen tog två steg framåt och två steg bakåt förra året när det gäller avskogning. Den branta minskningen i brasilianska Amazonas och i Colombia visar att framsteg är möjliga, men ökande förlust av skog i andra områden har motverkat framstegen. Vi måste lära av de länder som lyckas bromsa in avskogningen, säger Mikaela Weisse, direktör för Global Forest Watch, i en nyhetsartikel från World Resource Institute, WRI.

    I Demokratiska republiken Kongo avverkades en halv miljon hektar regnskog. Det är en ökning med tre procent, men är extra anmärkningsvärt eftersom det är ett av de sista regnskogsområdena som fortfarande absorberar mer koldioxid än det släpper ut. Även i Laos och Nicaragua är trenden negativ.

    Klimatförändringar och El Niño gav fler skogsbränder

    I Bolivia ökade avskogningen med hela 27 procent – och slog ett negativt rekord för tredje året i rad. Bränder orsakade av människor i kombination med ovanligt varmt väder stod för hälften av förlusten av skog i Bolivia. Också i Kanada var skogsbränderna extrema under 2023. Hetta och torka orsakade av klimatförändringar ledde där till en femfaldig ökning av förlusten av skog jämfört med 2022, enligt WRI.

    Indonesien förlorade också 27 procent mer skog än förra året, bland annat på grund av El Niño. Men brandsäsongen blev inte så svår som befarat och landet ligger trots allt på historiskt låga nivåer av avskogning.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.