Fortsatt svagt stöd för kärnkraft i Japan
En majoritet av japanerna säger nej till att återstarta landets kärnkraftsreaktorer. Det visar en ny opinionsundersökning.
Den japanska dagstidningen Asahi Shimbun har nu i mars genomfört en opinionsundersökning där de tillfrågade personerna har fått svara på om de vill se en återstart av landets kärnkraftsreaktorer.
Efter Fukushimaolyckan 2011 är samtliga av landets 48 reaktorer avstängda. Men premiärminister Shinzo Abe har gjort klart att han vill att Japan fortsatt använder sig av kärnkraft för sin energiförsörjning. Och det finns, skriver tidningen, två reaktorer som skulle kunna få starta redan till sommaren om de klarar de säkerhetstester som nu genomförs.
Men Asahi Shimbuns undersökning visar att stödet för kärnkraft i landet är svagt. Endast 28 procent av de tillfrågade vill se en återstart av reaktorer samtidigt som 59 procent är emot en sådan åtgärd.
Liknande resultat fick tidningen i juli och september förra året samt i januari i år när samma fråga ställdes.
Av de män som den här gången svarat är 51 procent emot en återstart av kärnkraften, att jämföras med 66 av kvinnorna.
När det gäller huruvida Japan ska ta fram en plan för att fasa ut kärnkraften är 77 procent för en sådan åtgärd, medan 14 procent är emot.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till