Kostnaderna för kollektivtrafiken har skjutit i höjden
SVT har startat en miljöpejl och kollar nu miljöfrågor inför valet. Nyligen rapporterade ETC om hur gratisbussar i Kiruna tredubblat resandet, men kollektivtrafiken är inte lika generös i alla delar av landet. SVT kartlägger hur kostnaderna i kollektivtrafiken skjutit i höjden de senaste 14 åren.
Naturskyddsföreningen skriver:
God kollektivtrafik på lokal och regional nivå är en del av den grundläggande samhällsservicen och en viktig förutsättning för att riksdagens mål ska kunna uppnås. I ett vidare perspektiv är god kollektivtrafik en förutsättning för en hållbar samhällsutveckling, såväl miljömässigt som ekonom-iskt och socialt.
Med tanke på kollektivtrafikens samhällsnytta är det angeläget att den ges ökade resurser, både lokalt-regionalt och genom riktade statliga bidrag. Kollektivtrafiken måste dessutom ges större utrymme i de länsvisa infrastrukturplanerna.
Hur ser kostnadsökningen ut där du bor? Kika här.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till