Valet 2026: Så står partierna i skogsfrågan
Miljöpartiet och Vänsterpartiet sticker ut som bäst i klassen när det kommer till politik som ska främja biologisk mångfald och skydda de sista naturskogarna i Sverige. I samband med valkampanjen “Skogsvalet 2026” som drivs av miljöorganisationerna Greenpeace och Skydda Skogen lanserar de även enkätsvar från samtliga riksdagspartier om hur de ställer sig till olika förslag.
Läget i skogen är allvarligt, enligt en ny rapport från Skogsstyrelsen. Naturskogar och kontinuitetsskogar, som är avgörande för den biologiska mångfalden, avverkas i allt snabbare takt. Skogsstyrelsen menar nu på att dessa skogar måste få stå kvar. Om det fortsätter i dagens takt så är nästan alla naturskogar utanför skyddade områden borta om 26 år.
Lagförslag för ökad avverkning
Mot bakgrund till bland annat denna rapport lanserar nu Skydda Skogen och Greenpeace en kampanj för att sätta skogspolitiken på agendan inför höstens val. SMB har tidigare rapporterat hur regeringen föreslår lagändringar som ska öka avverkningen, bland annat genom att sänka tidsfristen för en avverkningsanmälan.
Lagförslagen kommer från den senaste skogsutredningen som gjordes av Göran Örlander, och har fått stark kritik från såväl forskare som miljörörelsen.
När myndigheter varnar för att unika skogsmiljöer kan gå förlorade för alltid väljer regeringen att driva en politik som underlättar ytterligare avverkning. Det förvärrar en redan akut situation för både klimatet och den biologiska mångfalden vilket är djupt ansvarslöst”, säger Karolina Carlsson, kampanjledare skog på Greenpeace, i ett pressmeddelande.
De flesta partier negativt inställda
I valenkäten om skogspolitiken är de 14 frågorna formulerade för att främja biologisk mångfald och att skydda naturskog, och många innehåller konkreta förslag som partierna ska ta ställning till. Vänsterpartiet och Miljöpartiet har gett flest positiva svar. MP har svarat ja på samtliga frågor. V håller med om allt utom frågan som föreslår att all statlig skog ska användas för skydd och restaurering.
Liberalerna och Socialdemokraterna har båda svarat ja på fyra frågor. Liberalerna är positiva till att skydda skog, men svarar nej på det mesta andra. Moderaterna har inte svarat alls. SD och KD svarar nej på alla frågor. Även Centerpartiet är negativt inställd till nästan alla frågor.

Vill ge ersättning till skogsägare men inte höja anslagen
Den senaste mandatperioden har regeringen gång på gång minskat anslagen till miljöbudgeten. En granskning från Naturskyddsföreningen visar att regeringens politik har styrt oss längre bort från både svenska miljömålen och EU:s mål om att skydda och restaurera våra ekosystem.
I valenkäten är alla tidöpartier (utom Moderaterna, som inte svarade) emot att höja anslagen för skydd av skog. Samtidigt har regeringen föreslagit att markägare ska få 125 procents ersättning om förekomsten av skyddade arter hindrar dem från att avverka. Det har bemöts positivt av många, även miljörörelsen, men vissa är skeptiska till hur pengarna ska räcka.
Vi bedömer att det behövs betydligt mer resurser än de 100 miljoner kronor som finns för genomförandet. Vi ser en stor risk att mer pengar kan komma att tas från naturvårdsinsatser, exempelvis skydd av områden och restaurering framöver”, sade Emelie Nilsson, expert naturvårdspolicy på WWF till Natursidan när regeringsförslaget kom.
Vill du veta mer om hur partierna står i olika miljöfrågor? SMB har tidigare skrivit om Naturskyddsföreningens granskning av partiernas miljöpolitik och vallöften.
SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.
Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till