Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Efter överklagan från staten – ytterligare rättegång mot Fosen-aktivisterna

    Aktivisterna som ockuperade energidepartementet frikändes i Oslo tingsrätt, men står nu inför rätta igen efter överklagan från åklagarmyndigheten. Det gäller den norska statens olagligt byggda vindkraftpark på samisk mark i Fosen. Det har gått flera år utan att staten har agerat för att ta bort vindkraftparken, och därför gjordes aktionen i syfte att få ett erkännande och en ursäkt till samerna.

    SMB har tidigare berättat om att aktivisterna från Fosen-aktionen frikändes i Oslo tingsrätt efter aktionerna i februari 2023. Åklagarsidan överklagade domen, med argumentet att aktivisterna inte betalat sina böter och att det inte skulle leda till friande dom.

    Under den gångna veckan har därför ytterligare rättegång hållits, denna gång i Borgarting hovrätt. Försvarsadvokaten Olaf Halvorsen anser att gripandet av aktivisterna från första början var olagligt. Han menar att andra sätt att uttrycka sig och föra fram budskapet inte har lett till något erkännande eller ursäkt från statens sida.

    Aktionen gjordes eftersom det tog för lång tid för staten att agera efter att Norges högsta domstol fastställt vindkraftparken olaglig 2021. ”Det känns väldigt orättvist. Mina meddemonstranter sitter här medan staten går fri”, sa aktivisten Ella Marie Hætta Isaksen i rätten denna vecka.

    Åklagarsidan hävdar under rättegången att “yttrandefriheten inte är absolut”. Försvarsadvokaten påpekar å andra sidan att demonstrationen ledde till framsteg i Fosen-fallet vilket är viktigt för demokratin.

    Flera av aktivisterna uppdaterar sina sociala medier under veckan, och skriver bland annat att aktionerna inte handlar om uppror, utan om att värna om jorden och mänskliga rättigheter. Det är utmattande och avhumaniserande att gång på gång behöva bemöta böter och rättsliga åtgärder från staten, skrev aktivisten Elle Nystad på sociala medier när rättegången skulle påbörjas. Återigen faller bördan av rättvisa på axlarna hos de mest marginaliserade, fortsatte Elle Nystad, och återigen bevittnar dessa unga samer sin kultur och sitt land hotade och sina rättigheter ignoreras.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.