Du kan trycka Shift + S för att få fram sökfältet när som helst och Esc för att stänga det.
Tryck ENTER för fler resultat, då kan du även förfina din sökning.
    Stäng
    Nyheter

    Tele2 Arena får 233 solpaneler

    Solcellerna är monterade efter utformningen av arenans logotyp.
    På Tele2 Arenas tak finns nu 312 kvadratmeter med solceller monterade, eller 233 stycken paneler. Den el som solcellsanläggningen förväntas ge per år sägs motsvara den energi som behövs för att ladda sex miljoner smartphones med tomma batterier. Och det är detta som är tanken. Under hösten ska mobilladdstolpar installeras runt om i arenan så att besökarna kan ladda sina telefoner med solel.
    – Med arenans nya solcellsanläggning löser vi batteristressen för många samtidigt som vi utnyttjar taket på arenan. Dessutom får Stockholm en my sevärdhet, även från luften, säger Thomas Ekman, vd på Tele2 Sverige, i ett pressmeddelande.

    SMB kämpar för en hållbar framtid. Sedan starten 2010 har vår ideella redaktion drivit miljödebatten framåt genom nyhetsbevakning och granskningar. Nu vill vi utveckla vårt arbete – och vi hoppas att du vill hjälpa oss.

    Stötta vårt arbete genom att swisha en slant till

    Läs vad vi vill göra
    Tipsa!

    Tipsa oss

    Har du något du tror vi missat och kanske borde skriva om? Vi tar tacksamt emot alla tips du kan bidra med. Maila direkt till tips@supermiljobloggen.se eller fyll i formuläret nedan.